ZAKŁAD APARATURY PRÓŻNIOWEJ
Zakład Aparatury Próżniowej (ZAP) powstał w 1961 lub w 1964 roku, jako Zakład Doświadczalny Przemysłowego Instytutu Elektroniki, zespół nr 4 z ówczesnym adrsem przy ul. Mostowej 31/39 w Bolesławcu Śląskim. Pierwszą, a zarazem ostatnią siedzibą był budynek starej poniemieckiej elektrowni wodnej z obecnym adresem ul. Mostowa 1. Elektrownia ta została zdemontowana po wojnie. Pierwszym wyrobem zakładu były gettery (pochłaniacze gazów do lamp elektronowych), wedłu dokumentacji przekazanej z ZWLE i PIE w Warszawie. Jako produkty, gettery te figurują w katalogu Przemysłowego Instytutu Elektroniki z 1964 r.
gettery produkowane w 1964r.-1
gettery produkowane w 1964r.-2
Produkcja getterów różnych typów trwała w tym zakładzie do początku lat 90., gdy wraz z upadkiem przemysłu lampowego i oświetleniowego w Polsce nastąpiła sprzedaż zakładów ze zjednoczenia "Polam" w ręce kapitału zagranicznego (Philips).Także fabryka kineskopów Unitra Polkolor została sprzedana koncernowi Thomson. Wówczas zbędna stała się tego typu produkcja krajowa, bowiem surowce dla przemysłu oświetleniowego zaczęto importować.Na fotografii poniżej znajdują się fabrycznie nowe opakowania getterów z tego zakładu- w dużej puszce typ A-12/18/D w ilości 2500 szt, wyprodukowane 12 września 1989 r., zaś w małej ampułce znajduje się getter tytanowo-barowy (BaTi) typ 2/4/5 w ilości 500 szt. z 1987 roku.
W latach 70. ZAP znalazł się w strukturze Unitra OBREP i był jednym z kilku producentów aparatury próżniowej, obok Tepro w Koszalinie, ZDUT w Warszawie oraz kilku filii Unitra OBREP (Warszawa, Wrocław, Toruń). W zakładzie produkowane były napylarki, próżniomierze, zawory próżniowe, pompy dyfuzyjne, zeolitowe, sublimacyjne, sublimacyjno-pułapkowe, helowe wykrywacze nieszczelności (HWN1 i HWN2) i inny osprzęt próżniowy. Do zakładu trafiła także produkcja neonówek i komór gaszeniowych. Wiekszość z wymienionego asortymentu była produkowana w oparciu o dokumentację techniczną, przekazaną z UNITRA OBREP w Warszawie. Przemiany lat 90. spowodowały stopniowy upadek zakładu. Nasilający się import urządzeń próżniowych z jednoczesnym zanikiem produkcji przemysłowej w Polsce spowodował, że zmalało zapotrzebowanie na krajową aparaturę próżniową. W efekcie produkcja ta została zaniechana, zaś wybudowana w latach 70. na potrzeby tej produkcji hala została sprzedana w ręce kapitału zagranicznego. ZAP przekształcił się w spółkę z o.o. "Zapex" w 1994 roku. Produktami po tej przemianie stały się rozłączniki próżniowe oraz próżniowe komory gaszeniowe nisko i średnionapięciowe oraz neonówki sygnalizacyjne. Niektóre z typów nigdy nie trafiły do sprzedaży (wersja z płomyczkiem i serduszkiem na fotografii poniżej oraz wersja z krzyżem).
Ponadto wykonywane były urządzenia dla przemysłu ceramicznego, skórzanego i wulkanizacyjnego -wózki, stelaże, mieszalniki, wulkanizatory i inne. Świadczone były usługi w zakresie obróbki metali skrawaniem, usługi ślusarsko-spawalnicze. Nasilajacy się import z Chin spowodował z czasem zaprzestanie produkcji neonówek. Później nieopłacalna stała się produkcja pozostałego asortymentu. Firma zakończyła działalność w 2014 roku, po 50 latach obecności na rynku aparatury próżniowej. Część urządzeń została odsprzedana do innych firm, gdzie-miejmy nadzieję- kontynuowane będą dawne tradycje.

Powrót do strony głównej
ostatnia aktualizacja : 24-03-2016