Szafki badaniowe

Szafki badaniowe, stoły badaniowe i wózki badaniowe

Do badania sprawności i parametrów linii telefonicznych służyły szafki i stoły badaniowe. Szafki były urządzeniami stosunkowo niewielkimi i lekkimi (masa nie przekraczała kilkudziesięciu kilogramów), co umożliwiało ich przenoszenie.
Krajowy przemysł teletechniczny wytwarzał kilka typów szafek. Jedną z takich szafek jest szafka badaniowa SB-1, produkowana w latach 50. w Poznaniu przez Zakłady Produkcji Pomocniczej Łączności. Szafka ta pozwalała na pomiar rezystancji linii, pomiar napięć stałych i zmiennych, pomiar pojemności linii, badanie tarcz telefonicznych (częstotliwość impulsowania i liczbę impulsów). Szczególnie ciekawa jest opcja pomiaru pojemności. Polegała ona na ładowaniu badanej pojemności i rozładowywaniu jej. Była to więc swego rodzaju metoda impulsowa. Przy rozładowywaniu sprawdzano, do którego miejsca skali dochodzi wskazówka. Po zachowaniu się wskazówki (czasie jej opadania) wpawny operator był w stanie stwierdzić upływność linii do ziemi, a nawet w przybliżeniu odległość do niej. Szafka mogła służyć także jako aparat telefoniczny. W stronę badanej linii abonenta sygnał wołania podawano z wbudowanego induktora lub z maszynki sygnałowej. W stronę centrali można było wołać induktorem (dla łącznic ręcznych) lub wybierać numer tarczą po uzyskaniu sygnału zgłoszenia. Istniała też możliwość uziemienia linii i zmiana jej biegunowości. Szafka SB-1 pozwalała na podłączenie dwóch badanych linii. Linię testowaną w danym momencie wybierało się przełącznikiem.
Szafki badaniowe SB-1 trafiają się dość rzadko, zaś ich obudowy są drewniano- metalowe. Popularniejsze są inne, nieco mniejsze szafki drewniane oraz metalowe.

Poniżej znajduje się zdjęcie szafki badaniowej SB-1 oraz instrukcja jej użytkowania (plik pdf).



instrukcja obsługi szafki badaniowej SB-1




Stoły badaniowe były urządzeniami stacjonanymi. Umieszczano je w centralach telefonicznych, a do poszczególnych linii abonenckich dołączano się za pomocą specjalnych wtyczek, zwanymi "rakami". Stoł badaniowe z reguły miały większe możliwości niż szafki. Istniała np. możliwość "suszenia" linii telefonicznej poprzez podanie na nią podwyższonego napięcia.
Wózki badaniowe stosowano w centralach. Były to urządzenia przewoźne, które podstawiano pod badane urządzenia (wybieraki, translacje). Wózki badaniowe były urządzeniami specjalizowanymi, służącymi do sprawdzania konkretnych podzespołów.

Zainteresowanym tematyką starych telefonów polecam strony:

Stare telefony PRL (www.telesfor99.org)

Zabytkowe aparaty telefoniczne (www.zabapatel.pl)



Powrót do strony głównej



Strona aktualizowana 26.07.2020 r.